Aylık Baran

Aylık Baran’ın 19. sayısı “21. yüzyılın itibar sahibi insan tipi” manşetiyle çıktı!

Selam ile…

Toplum, kendisini ayakta tutan insanî hasletleri ve bağlı olduğu değerleri yitirdiği zaman mal, mülk, para gibi maddi varlıklara tutunmaya; her şeyini para ile ölçmeye başlar. Eşya ve hadiselerin keyfiyetini değil kemmiyetini kurcalar durur. Hayatı istatistikler yığınına dönüşür. Maddi hırsları sebebiyle hiçbir kural ve ölçü tanımaz hale gelir. Toplumun tâbi olduğu hukuk ve yönetim sistemi de bu anlayışı destekliyorsa bozulma, düzeltilmesi çok zor bir hale gelir. Memleketimizde ve dünya çapında fert ve toplumların yokuş aşağı gidişinin başlıca sebeplerinden biri olarak, itibarın tek kaynağının para olduğu düzene dikkat çekmek üzere, “21. yüzyılın itibar sahibi insan tipi”ni kapağımızda ele aldık.

Kapak mevzuumuzu Ömer Emre Akcebe, “Paraya Giden Her “Mübah” Yolun Çıktığı Aynı Çıkmaz” başlıklı yazısında işledi.

Melih Oktay’ın faiz meselesini işlediği yazısının 3. bölümünün başlığı “İktisatçıların Tutarsızlığı – Faiz Krizleri”…

M. Taha İnci, “Bunalım, Başıboşluk ve Ötelere Duyulan Özlem” başlıklı yazısında insanın bunalımlarına değiniyor, dinin aksine görev şuurunun oluşamamasından insanın başıboşluğa düşüşünü irdeliyor.

Bahattin Yeşiloğlu, “İslama Muhatap Anlayış” başlıklı yazısında, tasavvuf eseri Kuşeyri Risâlesi’nde bulunan kelâm planında ele alınacak ölçüleri derliyor.

Nazım Erol, “Dil ve Diyalektik” başlıklı yazısında millet olabilmenin en temel unsurunun dil olduğunu ve harf inkılabıyla dilimizi kaybettiğimizi anlatıyor.

Kâzım Albay, Salih Mirzabeyoğlu’nun Eserlerinde Kelâm Bahisleri” başlıklı yazısında Mirzabeyoğlu’nun eserlerindeki kelâm mevzularına temas ediyor, çağdaş bir mütefekkir olarak günümüz meselelerini işleyişini de kısaca misallendiriyor.

Muharrem Çetin, “Müslüman Bilim Adamlarının Motivasyon Kaynağına Dair” başlıklı yazısında İslam tarihinde bilimsel gelişmelerin altında yatan temel motivasyonları kaleme aldı.

Amine Betül Kavin, “Dünya Hayatı Az İş Değil” başlıklı yazısında dünya hayatının seyrine kapılan insanoğluna biraz yavaşla ve kendine bir dön bak diye hatırlatmada bulunuyor.

Günümüzde özellikle sanal dünyanın insan ilişkilerinde ortaya çıkardığı tahribat günden güne artarken, bir fikir çatısı altında bir araya gelebilmek oldukça kıymetli bir hâle geldi. Böylesi bir atmosferde açılan Büyük Doğu

Akıncıları Derneği’nin (BDA) Başkanı Mehmet Ali Bayram ile derneğin kuruluş süreci hakkında konuştuk.

2 Temmuz 2023 tarihinde, Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in dostlarından Reşat Şen, araştırmacı yazar Muzaffer Doğan, tarihçi yazar Şükrü Altın ve edebiyatçı yazar Dursun Gürlek dergimizi ziyaret etti. Gönüldaş grubu içerisinde gerçekleşen sohbetin özet dökümünü de dergimizde bulabileceksiniz.

“Salih Mirzabeyoğlu ve İbda hareketi” başlıklı bir tez kaleme alan Abdullah Sabuncu ile tezi etrafında konuştuk. Sabuncu “Salih Mirzabeyoğlu’nun Büyük Doğuculuğu her şeyden önce bir vazife ve miras niteliğindedir” dedi.

Faruk Hanoğlu, “Ameliye” başlıklı hikayesiyle dergimizde… Tavır Dergisi (1986) Genel Yayın Yönetmeni Ayhan Yılmaz ile İbda mücadele tarihine not düşmek açısından bir mülakat gerçekleştirdik. Mülakatta Salih Mirzabeyoğlu’nu, Gölge dergisini, Tavir dergisini ve cepheleşmenin önemini konuştuk.

Bu ay Cevat Ülger’in ölüm yıl dönümü sebebiyle Hasan Hüseyin Akdağ, “Mimarlığın la Majör Akoru: Cevat Ülger Karamehmedler” başlıklı bir yazı kaleme aldı. “Çağdaş Sinan” Cevat Ülger’in mimari üslubuna ve eserlerine yer verdi.

Gelecek sayımızda görüşmek üzere

Allah’a emanet olun…

Yazar

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir