Yazı Detayı
01 Temmuz 2011 - Cuma 05:43
 
Ak Parti Neden Yüzde 50 Oy Aldı?
Ömer Emre Akcebe
 
 

Geçtiğimiz ay gerçekleşen seçimlerde Türkiye, reyini, halihazırda iktidar olan Adalet Ve Kalkınma Partisi'nden yana kullandı. Her iki kişiden birisinin Adalet ve Kalkınma Partisine teveccühünün altında yatan nedenlere ve bu nedenlerin doğurduğu beklentilere bir bakalım.

Anadolu İnsanının Ak Partiye Teveccüh Etme Sebebleri:

  1. Anadolu insanı, sırf Müslüman oldukları için kendilerinin ve ailelerinin canlarına kast edenleri yargı önüne çıkartmasından dolayı Ak Parti’ye teveccüh etti.

Öncelikle Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarını bir ân önce tamamlayarak, gerekli cezaların, Anadolu insanına kast edenlere verilmesini sağlamalıdır Ak Parti. Ama bu soruşturmaya, Anadolu insanının canına kast ettiği iddia edilen bu kişilerin, Süleyman Demirel, Mehmet Ağar, Koç Holding bünyesi, Aydın Doğan, Bedrettin Dalan -ki kaçaktır (!)-, Necdet Menzir, Ünal Erkan, Hayri Kozakçıoğlu gibilerin, bunların kadroları da dahil, bir ân evvel, arkalarındaki güçlerle beraber olmak üzere, aynı veyahut benzer davalarla yargılanmalarını beklemektedir Anadolu insanı.

  1. Anadolu insanı, gönlünden geçen edayı, devletler planında yabancı devletlere karşı takındığı için Ak Partiye teveccüh etti.

Türkiye, 940 senedir bu topraklarda hüküm süren medeniyetin devamıdır. Anadolu insanı, bu topraklarda hayat süren onlarca milleti, ümmet çerçevesi içerisinde görmekte ve birbirinden ayırmamaktadır. Aynı şekilde, İslâm coğrafyasının Anadolu'nun dışında kalan kesimlerini de kendi bünyesinden ayırmamakta ve sevinciyle sevinmekte, derdiyle dertlenmektedir. Ak Partiye göstermiş olduğu teveccühün belki de en önemli sebeblerinden biri, Gazze halkına uzatılan devlet elidir. Bundan sonrasında Ak Parti, hem ferdin, hem cemiyetin, hem de devletin varlığını sürdürebilmesi için temel ihtiyacı olan taarruz safhasına geçmelidir. Burada taarruzdan kast ettiğimiz; gereken yerde, gereken devletin üzerine taarruz etmesi ve Müslüman milletlere veyahut insanlara zulmeden kimselere ve devletlere karşı her türlü enstrüman kullanılarak mücadeleye girilmesidir. Bu dönemde, bahsettiğimiz taarruza kalkmak için kaybedilecek olan her ân, açlıktan kıvranan kimsenin, ekmeğe uzanmak için teşebbüs etmemesine ve neticesinde açlıktan ölmesine benzer.

  1. Anadolu insanı, gerek Kemâl Kılıçdaroğlu'nun, gerek Devlet Bahçeli'nin vaatlerine hiç inanmadığı için Ak Partiye teveccüh etti.

Seçim döneminde  vaat edilen böyle bir ahlâk ve nizam olmamasına rağmen, Anadolu insanı, Ak Parti kadrolarına İslâm hayat nizamını getireceğini izafe etmektedir. Buna istinaden beklentisi, kanal projesi falan değil, insan gibi yaşatacak olan cemiyet nizamını sağlayacak içtimaî şartların sağlanmasıdır.

  1. Anadolu insanı, yıllardır cam ekran üzerinden takib ettiği Batı'da özenilen, istenilen ne varsa bugün sahib olduğu için Ak Partiye teveccüh etti.

Yıllardır propagandası yapılan, Batıcı hayat tarzı şartlarının Anadolu topraklarında sağlanması, Ak Partiye teveccüh edilmesine sebeb olmuştur. Hastahânelerde gerçekleştirilen iyileştirmeler, okullarda gerçekleştirilen iyileştirmeler, vatandaşın uçakla seyahat imkânının sağlanması, kredilerin halka da verilmesi, duble yollar, teknolojik cihazların ferdî planda satın alınabiliyor olması sebebler arasındadır. Peki ya Batıcı hayat tarzıyla beraber gelen illetler ne olacak? Zinanın alelâdeleşmesi, alkolün meşrubatvari tüketimi, kılığın kıyafetin hâli, dilin durumu  ne olacak? Türkiye’de yeni zengin kimseler ecdadının nasıl sevindiğini bile bilmiyor, alkolsüz şampanyalar patlatarak kutlamalar yapıyorlar. Bu gidişe dur demek gerekecektir geç olmadan.

  1. Anadolu insanı, CHP'den başkasına oy verenlerin gerizekâlı olduğunu iddia edenlere tepkisini göstermek için Ak Partiye teveccüh etti.

Bazı andavallılar çıktı Anadolu insanının seçim tercihine etmedik laf bırakmadı. Yok onlar gerizekâlıymış, yok cahilmiş, yok bidon kafalıymış. Velev ki Anadolu insanı sizin dediğiniz gibi gerizekâlı, cahil. Yahu siz gerizekâlı ve bidon kafalı bir kitleden oy almayı bile beceremiyorsanız, bu devleti nasıl yöneteceksiz? Öyle komik oldular ki, halk cevabını verdi zati, bana da söyleyecek pek söz kalmadı.

  1. Anadolu insanı, memleketin bağrında bir çıban gibi biten ve bittiği yeri hızla enfekte eden kerhâne, pavyon, bar, diskotek vb… türlü hastalığın tıpkı bir cerrah hüneriyle Anadolu'nun bağrından tez zamanda sökülüp atılacağına inandığı için Ak Partiye teveccüh etti.

Bu mesele önemli. Bazı hastalıklar vardır, basit görünür fakat büyük hastalıkların işaretidir. Tıpkı Yavuz Sultan Selim Han'ın sırtındaki şirpençe gibi. Bakıldığında sivilce gibi duran bu hastalık yanlış müdahale sonucu ölümüne sebeb olmuştur. Zamanında tedavi edilmediği için geldi böyle bir son. Şimdi memleketin sırtında tıpkı sivilce gibi görünen kerhâne, pavyon, bar ve diskoteğin bir an evvel usta bir cerrah maharetiyle bu bedenden sökülüp atılması gerekmektedir. Aksi halde bu hastalığın neticesi malûmdur.

  1. Anadolu insanı, Recep Tayyip Erdoğan'ı Anadolu insanı olarak gördüğü için Ak Parti'ye teveccüh etti.

Recep Tayyip Erdoğan’da, Anadolu insanı kendi aksini görüyor. Mağdur edilmiş, eşinin örtüsüne el uzatılmış, cezaevine atılmış, oruç tutan, namaz kılan başbakanda kendi aksinin zuhur ettiğine inanarak gidip ona oy veriyor. Öylesin veyahut değilsin başbakan, ancak öyle olmaya veyahut yok olmaya mahkûmsun.

  1. Anadolu insanı, çeşmesinden temiz su aktığı için Ak Partiye teveccüh etti.

Yıllarca malum çevreler bu memleketin çeşmelerinden su akıtmadılar, çöpleri toplamadılar, yoksula aş vermediler, ittiler, kaktılar, sıralarda ölüme terk ettiler. Anadolu insanı bunu biliyor ve kendisine zamanın şartı olarak dahi getirilen bu hizmetlere şükranını teveccühüne yansıtıyor.

  1. Anadolu insanı, kalkınma projelerine inandığı için Ak Partiye teveccüh etti.

Anadolu insanı artık yabancı sermayenin kölesi olmayalım, kendi müteşebbislerimizin yanında emek verelim, başkalarının üretip pazarladıkları bizim ekonomimizi temsil etmesin, yeni buluşlar yapalım, kendimiz için kendimiz üretelim ve kendimiz tüketirken bir seferde kendi ürettiğimizi ihraç edelim diye iltifat etti Ak Partiye. Avrupa'da -Almanya hariç- enflasyon ve işsizlik rakamları, Fransa ve İngiltere dâhil olmak üzere yükselişte. Piyasadaki sunî paranın bu şartlar içerisinde gelecek vaat etmediği aşikâr. Anadolu'nun beklentisini karşılamanız zaten memleketin menfaatine olacaktır.

  1.  Anadolu insanı, hakikatlerine kâfirlerin hayallerinin dahi ulaşamadığı Anadolu insanı, hayalleri gerçek olsun diye Ak Parti'ye teveccüh etti.

Anadolu insanının hayali şudur; Allah'ın teklif ettiği nizamın, Anadolu coğrafyasında ve İslâm coğrafyasında yeniden ehliyet ve liyakat sahibi kimseler tarafından icra edilmesidir. Bu hayal şu sıralar belki yarın, belki yarından da yakın gerçekleşmek üzeredir. Anadolu insanının Ak Partiye teveccüh etmesinin sıraladığımız dokuz sebebinin tarafınızca anlaşılması ve gereğinin yapılması hayalleri gerçek kılacaktır.

Zaman, hayalleri gerçek kılma zamanı ise hayaller bunlardır ve zaman hayallerin gerçekleştirilmesine uygundur. Tarih iki tip kimseyi sayfalarında yazar. Bir fırsatları kurnazlık edip istismar edenleri, bir de zamanın hakkını verip gerekeni gerektiği şekilde gerçekleştirenleri. “Sayfa” tercih etme hakkı sizde.

Bakacağız ama boş boş değil, şübheniz olmasın; ne yaptınız, ne ettiniz göreceğiz de…

 

Aylık Dergisi 82. Sayı

 
Etiketler: Ak, Parti, Neden, Yüzde, 50, Oy, Aldı?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
09 Mart 2017
Deva Hazır da Hasta Hazır mı?
03 Şubat 2017
2016’dan 2017’ye Devreden Bakiye
30 Kasım 2016
Üstün Siyaset, Üstün Sanattır
03 Ekim 2016
Anadolu Baharı - Büyük Satranç Tahtası Kırıldı
30 Temmuz 2016
Bu Millete Yeni Bir Ordu Lâzım
04 Temmuz 2016
Şeytanla Karşılaşmamız
05 Mayıs 2016
Başyücelik Devleti - İktisat Vekaleti - XIV
03 Mart 2016
Başyücelik Devleti - İktisat Vekaleti - XIII
01 Şubat 2016
Başyücelik Devleti - İktisat Vekaleti - XII
07 Ocak 2016
Başyücelik Devleti - İktisat Vekaleti - XI
03 Aralık 2015
Başyücelik Devleti - İktisat Vekaleti - X
05 Kasım 2015
Başyücelik Devleti - İktisat Vekaleti - IX
08 Ekim 2015
Başyücelik Devleti - İktisat Vekaleti - VIII
04 Eylül 2015
Başyücelik Devleti - İktisat Vekaleti - VII
05 Ağustos 2015
Başyücelik Devleti - İktisat Vekaleti - VI
05 Temmuz 2015
Başyücelik Hükümeti İktisat Vekaleti –V-
29 Mayıs 2015
Başyücelik Devleti İktisat Vekaleti-IV
30 Nisan 2015
Başyücelik Hükümeti İktisat Vekaleti -III-
02 Nisan 2015
Başyücelik Hükümeti İktisat Vekaleti -II-
09 Mart 2015
Başyücelik Hükümeti İktisat Vekaleti -I-
06 Şubat 2015
Başyücelik Devleti İcra Makamı -Başyücelik Hükümeti-
06 Şubat 2015
Ölüm Odası B-Yedi-Matla’ Beyitler- Eseri Üzerine
12 Ocak 2015
Aydınlar Aristokrasisi ve Başyücelik Devleti
03 Aralık 2014
Devlet Şekilleri - Türkiye Cumhuriyeti - Başkanlık Sistemi Başyücelik Devleti'ne Giriş
30 Ekim 2014
İdeolocyamızın Ruhçuluk ve Keyfiyetçilik Prensibi Hakkında
25 Eylül 2014
Diyalektik ve Âhlak Çerçevesinde
28 Ağustos 2014
Kültür Ekseninde Varlık ve Oluş
01 Ağustos 2014
Çeşitli Veçhelerinden Zaman Meselesi
04 Temmuz 2014
Temel Meseleler Etrafında
09 Mayıs 2014
Sakat Muhakeme -Donma ve Alışkanlık- Üzerine
30 Nisan 2014
Kültür Davası
28 Mart 2014
Batı Medeniyeti, Hâlimiz ve İslâm
04 Mart 2014
Anadolu'daki Sunî Bir Problem: Türkiye Cumhuriyeti
01 Ocak 2014
Takkeli Truva Atı
01 Kasım 2013
Ayıkları Tasfiye Aracı Olarak Hukuk
01 Ekim 2013
Batı: Hasta Adamlar Manzumesi
01 Şubat 2013
Nakşi Şeyhi İmam Şamil
01 Aralık 2012
Aylık Dergisi Sekiz Yaşında
01 Eylül 2012
Filipinlerin Bilinmeyen Mücahidi: Maktan Sultanı Lapu Lapu
01 Ağustos 2012
Sermayemiz Ne Kadar Milli?
01 Temmuz 2012
Yatacak Yeriniz Yok
01 Haziran 2012
Ekonomik Verilerin Hakikati
01 Mayıs 2012
Ekonomik Açıdan 28 Şubat
01 Mart 2012
Suriye ile Alakalı Kısa Mülahazalar
01 Mart 2012
Mekanik Kainat Tasavvuru ve Makine Mefkuresi
01 Şubat 2012
Çağdaş(!) Eğitim Sistemi
01 Ocak 2012
Hesaplaşmaya Doğru Hatırlatmalar
01 Aralık 2011
Müjdeler Olsun! -O Günün Fecr Vakti-
01 Kasım 2011
Modern Dünya'nın İktisadi Bunalımına Dair Kısa Bir Mülahaza
01 Ekim 2011
İnsanın Muhtaç Olduğu 3 şey
01 Eylül 2011
İktisadi Aksiyon Teklifi
01 Ağustos 2011
Kumarhane Güzel(!) Ama…
01 Haziran 2011
Olmayan Parayı Harcamak
01 Mayıs 2011
Borcun Suni Zevki
Haber Yazılımı