Haber Detayı
02 Haziran 2021 - Çarşamba 21:58
 
Dua - Necip Fazıl Kısakürek
150, derken 50 yıldır ruhumuzu ve maddemizi helâk edici her ne yapılmışsa bütün bunların karşısında salhane koyunu gibi seyirci kaldığımız ve hâlâ böyle kalmakta devam ettiğimiz için bizi affet ve sen imdat et!..
Büyük Doğu-İbda Haberi
Dua - Necip Fazıl Kısakürek

“Rapor 6” yı (Eylül 1979) şu dua ile bitirmek isterim:

 

Bizi affet!..

 

Biz, sevgilinin nuruna lâyık olmaktan düştüğümüz için bu hale geldik.

 

O’na lâyık olabilmek kimsenin haddi değil… Fakat lâyık olunamayacağını bilmenin liyâkati herkesin vazifesi… İşte bu son inceliğe lâyık olmadığımız için bu hale geldik.

 

O nur öyle bir nur ki, ona lâyık olmakta, topyekûn zaman ve mekân, bu dünyaya ve ötelere malik olmak var… Bu liyakatten düşmekte de, her türlü mahrumluk ve mahkûmluk…

 

Her türlü mahrum ve mahkûm olduk.

 

Bizi affet!

 

O Nur’un vecd ve aşkı üzerimizdeyken, denizlere, yelkenleri ipekten ve çıpaları altından kalyonlar indirdik; karalara da, yolunu viraneye çevirmek yerine mâmureye döndüren ordular saldık. Padihşahlara “ayağa kalk, kanun huzurundasın” diye ihtar eden hâkimler yetiştirdik. Müspet bilgiler, madenî âletler, keşifler ve buluşlar, hep o Nur’un kendi fert ve cemiyet aynalarımızda tecellisinden… O Nuru körleştirince de Şarkın son 5 asırlık macerası içinde bir zamanlar yaban domuzu hayatı süren Garplının sürü hayvanı olduk.

 

Son 150 yıl içinde bizi bu halden kurtarmak isteyen hiçbir davranış şifa getirmedi. Zira o Nur’a yeniden liyakat ve bu liyakati yeni zaman ve mekâna tatbik etmek şuurlaştırılmadı. Ters yollara sapıldı. Bu, ilerinin ilerisi şuurun sahiplerine “mürteci” dediler; ve onları, asıl din gözünde suçlu, o Nur’a liyakati sıfıra indirici, vecd ve aşk mahrumu, din ve hikmet cahili kara yobazdan ayıramadılar.

 

Onları, bize böyle muamele ettikleri için değil, bizi, bu muamelenin altından kalkamadığımız için affet!

 

Yıldızların, içinde birer cam zerresi gibi küçük kaldığı, pırıl pırıl kaynadığı sonsuz rahmet denizinin sahibi, sen bizi affet!

 

Bizi, boynumuza taktıkları asırlık idam ipini kravat diye taşıdığımız için affet!.. Tek kelimeyle, “Müslüman” yaftası altında Müslüman olamadığımız için affet!

 

Ve, bize; kendi öz yurdunda asırlardır lütfen iskana tabi muhacirlere benzeyen gerçek Müslümanlara, o Nur’a liyakatin en ileri derecesini bahşet; ve ebediyet bestesinden şarkımızı ateşten âhenk helezonlariyle gönüllere nakşet!

 

Duamıza öyle bir tesir ver ki, kezzabın mermileri yediği gibi nefesimizin bütün oyuncak mâbutları yakıp erittiği, senin mücerret ve münezzeh birliğin etrafında hiçbir inanış pürüzü bırakmadığını görelim; ve sun’î teneffüsle açılan bir baygın şeklinde bu milletin yavaş yavaş doğrulduğuna şahit olalım!

 

150, derken 50 yıldır ruhumuzu ve maddemizi helâk edici her ne yapılmışsa bütün bunların karşısında salhane koyunu gibi seyirci kaldığımız ve hâlâ böyle kalmakta devam ettiğimiz için bizi affet ve sen imdat et!..

 

Rapor 6, Necip Fazıl Kısakürek, Sayfa:192-193

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dua, -, Necip, Fazıl, Kısakürek,
Yorumlar
Haber Yazılımı