Haber Detayı
01 Şubat 2021 - Pazartesi 11:38
 
Aylık Dergisi'nin 197. (Şubat 2021) Sayısı Çıktı
Dergimizde müesses nizamın lokomotif devleti ABD’nin içinde bulunduğu vaziyeti işledik ve “Amerikan Kâbusu” manşetini attık.
Aylık Arşiv Haberi
Aylık Dergisi'nin 197. (Şubat 2021) Sayısı Çıktı

Selam ile…

 

Beyaz Anglo-Sakson Protestan kültürün kurucu unsur olduğu ABD, bu inanç ve kültür etrafında kümelenmiş “refah” arayışı içerisindeki insanların inşa ettiği bir devlet olarak dikkat çekmektedir. Akabinde bu ülkeye gerçekleşen göçler de “refah” arayışının bir neticesidir. Dolayısıyla Amerikan halkı bir millet olma hususiyetine kavuşamamış, “refah” merkezde olmak üzere bir araya gelmiş bir toplum özelliği taşımaktadır. Böyle bir toplumda tabiî olarak beyaz Anglo-Sakson Protestan kültürün ve refahın tehdit altında olması içtimaî yıkımı da beraberinde getirdi.

 

11 Eylül saldırılarıyla birlikte “kutsal dokunulmazlığı” yıkılan ABD’nin, o günden itibaren artan içtimaî kutuplaşmalarla bir yol ayrımına doğru gittiği konuşuluyordu. Akabinde gelen 2008 ekonomik krizi ve bu krize bir türlü çözüm üretilememesi kendisini ABD’nin sahibi olarak gören püritenlerin diğerlerinden keskin çizgilerle ayrılmasına yol açtı. Bu süreçte, küreselcilerin devlette hakimiyeti iyiden iyiye ele alması ve Trump’ın bunlara karşı koyma çabası eklenince, ABD içinden çıkılamaz bir kaosun içinde buldu kendini…

 

Tüm bu yaşananların vardığı nokta kongre baskını oldu ve “iç savaş” döneminde Amerikan kongresinin sadece birkaç km yakınına kadar gelen “Konfederasyon” bayrağı kongrenin içinde dalgalandı. “İç savaş” döneminden beri şişede olan cin dışarı çıktı. Bu yaşananlar, bilhassa 20. yüzyılın başlangıcından itibaren global siyasetteki en büyük güç hâline gelmeye başlayan, II. Dünya Savaşı’nın ardından müesses nizamın hâkimi konumuna gelen, dünyayı sömüren, katliamlara ve büyük yıkımlara imza atan ABD’nin, yaptıklarının cezasını da büyük bulacağını gösteriyor.

 

Kapağımızda müesses nizamın lokomotif devleti ABD’nin içinde bulunduğu vaziyeti işledik ve “Amerikan Kâbusu” manşetini attık. Kapak mevzumuzu “Toplumsal Ayrışmadan Siyasî Bölünmeye” başlıklı yazısında işleyen Faruk Hanedar, Amerikan tarihindeki belirgin ayrımların bugün siyasî bölünmeye gidecek şekilde gün yüzüne çıktığına vurgu yapıyor.

 

Dr. Vehbi Kara, “ABD Açıkça Düşmanlık Yapıyor” başlıklı yazısında S-400 ve F-35 meseleleri etrafında dönen siyasî hamlelerden bahsederken, Türkiye’nin son altmış yıldaki en büyük düşmanının ABD olduğunu ifade ediyor.

 

Bülent Civan, “Kıymetler Mirası” başlıklı yazısında mefhumların hayatımızdaki ehemmiyetinden bahsediyor.

 

Süleyman Arif Çelik, “Sofistler Kimdir?” başlıklı yazısında M.Ö beşinci asırda eski Yunan’da ortaya çıkan Sofistleri inceliyor. Genç yazarımızın ilk yazısı… Bu vesileyle hoş geldin diyoruz.

 

Muhammed Yılmaz, İslâm cemiyetinin temeli, “aile” hakkında bir yazı kaleme aldı.

 

Murat Akan ile ABD’deki hâdiseler üzerine bir mülâkat yaptık. Akan, “ABD’deki ayrımcılık devletin köklerinde var.” diyor.

 

Zeynel Abidin Danalıoğlu’nun bu ayki hikâyesinin başlığı, “Yirmi Birinci Adam”… Heyecanla okuyacaksınız…

 

Zekeriya Koç, “Osmanlı’da Tımar-İltizam İlişkisi ve Sened-i İttifak” meselesini ele alıyor.

 

Muzaffer Ayvalıoğlu, Derviş Naim’in “Nokta” filmi üzerine bir yazı kaleme aldı.

 

M. Taha İnci’nin ise bu ayki yazısının başlığı, “Üstad Necip Fazıl’ın Kapısını Çalan Genç ve Akıncı Güç”…

 

Dergimizde ayrıca sizler için derleyip yorumladığımız haberleri de bulabileceksiniz.

 

Nice sayılarımızda görüşmek dileğiyle.

 

Allah’a emanet olunuz!

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: aylık dergisi, aylık kültür sanat, kültür dergisi,aylık,
Yorumlar
Haber Yazılımı