Haber Detayı
01 Eylül 2019 - Pazar 13:24
 
Aylık Dergisi 180. (Eylül 2019) Sayısı Çıktı
Eşya ve hadiseyi inancımız nisbetinde kavrayıcı, Mutlak Fikir’in eşya ve hadiselere tatbikini sağlayıcı İslâm’a muhatap anlayışı kuşanmadan bu hastalıktan kurtulmamız ise mümkün değildir. Kapağımızda bu meseleyi değerlendirdik ve “Sorun Üreten Bir Anlayışla Sorunlarınızı Çözemezsiniz” manşetini attık.
Aylık Arşiv Haberi
Aylık Dergisi 180. (Eylül 2019) Sayısı Çıktı

Selâm ile...


Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu, Kemalizm’in asıl buğz edilmesi gereken yanının idrakleri iğdiş etmesi olduğunu söyler. Bir meseleyi vuzuha kavuşturmanın yolu onu evvela teşhis etmek akabinde ise tahkik ve çözüm üretmekten geçer. Meselelerin n’idüğünü teşhis etme ve kavrama kabiliyetine ermemizi sağlayıcı idraklerimiz iğdiş edilmesi sorunlarımızı çözmek şöyle dursun, sorunların üzerine yenilerini eklememize sebep olmaktadır. Kemalizm bu noktada öylesine başarılı olmuştur ki; tabir-i caizse cemiyet olarak olarak aynaya her baktığımızda Batı’nın ikinci sınıf bir taklidini görürüz. Kemalizm’in, Batı’nın sathî ve duyumcul kültürünü, kendi öz kültürümüzün yerine apli-ke etmesinin ardından ortaya çıkan materyalist anlayış sorunları teşhis etmemizi, anlamamızı ve kavramamızı engellediğinden çözüm de üretememekteyiz. Esas problemimizin maddî olmaktan ziyade ruhî olduğunu fark edememekteyiz. 


Bir bakıma bizim vaziyetimiz Batı’dan da vahim durumdadır; çünkü mukallit olan da, güneşi ceketinin astarında kaybettiği için bu hasta hâle düşen de biziz. Eşya ve hadiseyi inancımız nisbetinde kavrayıcı, Mutlak Fikir’in eşya ve hadiselere tatbikini sağlayıcı İslâm’a muhatap anlayışı kuşanmadan bu hastalıktan kurtulmamız ise mümkün değildir.


Kapağımızda bu meseleyi değerlendirdik ve “Sorun Üreten Bir Anlayışla Sorunlarınızı Çözemezsiniz” manşetini attık.
Kapak mevzumuzu “Düşünen Şuurun Kendine Şuuru Yoksa...” başlıklı yazısında değerlendiren Mevlüt Koç, “kuralları koyarım, istediğim zaman da uymayabilirim” anlayışının ahlâkî olanın önüne geçtiğine değinerek, dünyanın insan fıtratının tersine doğru geliştiğinden bahsediyor. 


Muhammed Yılmaz, “Büyük Doğu’da ‘Hep’çilik” başlıklı yazısında, Üstad Necip Fazıl’ın İdeolocya Örgüsü isimli eserinde bahsi geçen ve Büyük Doğu/İBDA’nın temel prensiplerinden olan “Hepçilik” kavramı üzerinde duruyor.


Bu sayımızda Vehbi Kara ile Üstad Necip Fazıl’ın bu ay Türkçe’ye tercüme edilen ve ardından hakkında apar topar bir toplatılma kararı çıkarılan “Put Adam” kitabı ve sabetayistlerin Türkiye üzerindeki tesiri hakkında bir röportaj yaptık.


Dr. Şakir Diclehan, “Şeyh Abdülhâkim Arvasî (H.z.) İzinde: Şemdinli Dağlarında Bir Necip Fazıl” başlıklı yazısında, Üstad Necip Fazıl’ın Nehri Tekkesi’ne gerçekleştirdiği ziyaretten bahsediyor.


Melikşah Sezen, “Hasan Elik & Muhammed Coşkun İndirildiği Dönemin Işığında Kur’ân Tefsiri-Tevhit Mesajı” başlıklı yazısında, başlıkta adı geçen tefsir kitabını tenkit ediyor.


Hatice Meryem Gezmen, “Ukbe b. Âmir b. Abs el-Cuhenî (Redif-û Resûlullah)” başlıklı yazısında, sahabe efendilerimizden Hz. Ukbe’nin hayatından bazı önemli kesitleri bizlere aktarıyor. 


Bercan Tutar, dergimize vermiş olduğu röportajda, Ağustos ayı içerisinde ölen Epstein ve global komplolar hakkında değerlendirmelerde bulunuyor.


Ali Acar, “Faizde Fahiş Artışlar” başlıklı yazısında, faizin maddî ve manevî zararlara yol açtığını belirterek, acilen sıfır faize geçilmesi ve yeni bir savaş bütçesi oluşturulması gerektiğini vurguluyor. 


Muzaffer Ayvalıoğlu, “Kul Ahmet’in Ceketi” başlıklı yazısında, Barış Manço’nun yazının başlığı ile aynı isimdeki şarkısını yorumluyor. 


Zeynel Abidin Danalıoğlu’nun bu ayki hikâyesinin başlığı “Sofularda Zaman-Birey’in Günlükleri”.


Cumali Dalkılıç ise “Kefernahum” başlıklı yazısında, Lübnan yapımı bir filmden bahsediyor.


Tüm Mü’minlerin Hicrî 1441 senesini tebrik eder, bu senenin zaferler getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ederiz...

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: aylık dergisi, kültür dergisi, anlayış, dünya görüğü,
Yorumlar
Haber Yazılımı