Haber Detayı
01 Haziran 2019 - Cumartesi 01:00
 
Aylık Dergisi 177. (Haziran 2019) Sayısı Çıktı
Uzunca bir süredir çembere alınan, türlü operasyonlarla düşürülmeye çalışılan Türkiye, yine plânlı bir saldırının muhatabı olmak konumunda... Biz de kapağımızda buna dair bir uyarı yaparak “Resmin Bütününü İyi Okumalı, Hazır Olmalıyız!” dedik.
Aylık Arşiv Haberi
Aylık Dergisi 177. (Haziran  2019) Sayısı Çıktı

Selâm ile...

 

Batı, sömürgeciliğini, soygunculuk suçlamalarını hep medeniyet bahşettiği düşüncesiyle bastırmaya, dengelemeye çalıştı. İnsanlık sadece Batı’nın yararına, dünyanın diğer halklarının zararına olan sınaî ve ticarî ilerlemenin bedelini kendini savunamadan ödemek zorunda kaldı. Ne var ki, büyüme ve ilerlemenin kendine de ulaşacağına bugün bu insanları inandırmak artık imkânsız. Dahası, keyfiyetlerde nisbî bir artış olmaksızın, sadece kemiyetleri artırmak, modern kültürün bünyesini zayıf düşürdü, hastalıklara açık hâle getirdi. Dokulardaki bozukluğun kangrene dönüşmemesi için İslâm düşmanlığını yükseltmek, kendisine biat etmeyen ülkelere saldırmak zorunda. Bekâ sorunumuzun olduğu doğru, ama en az bizim kadar, artık tabu olmaktan çıkan “Batı modeli”nin de bekâ sorunu var. Dolayısıyla dininin, dilinin ve devletinin sevdalısı olan herkes hazırlıklı olmalı, katlanılacak acılara bakmamalı, cesur olmalıdır; şehidlik şuurunu alevlendirerek gökyüzüne yükseltmelidir.

 

***

 

Uzunca bir süredir çembere alınan, türlü operasyonlarla düşürülmeye çalışılan Türkiye, yine plânlı bir saldırının muhatabı olmak konumunda... Emperyalistlerin içerideki işbirlikçileri de kullanmak suretiyle icraya giriştiği bu şeytanî plânda, içte ve dışta Müslüman Anadolu’ya düşman olan tüm unsurlar kullanılıyor. Biz de kapağımızda buna dair bir uyarı yaparak “Resmin Bütününü İyi Okumalı, Hazır Olmalıyız!” dedik ve Üstad Necip Fazıl’ın “Bilip de câhil, anlayıp da unutkan, görüp de kör, duyup da hissiz kalmanın felâketine düşmeyeyim!..” ifadelerine yer verdik.

 

***

Dergimizin muhtevasına gelecek olursak;

 

Kumandan Salih Mirzabeyoğlu’nun ve Üstad Necip Fazıl’ın doğum ve vefatlarının sene-i devriyesi olması münasebetiyle geçtiğimiz ay bir dizi anma organizasyonu tertiplendi. Bu organizasyonlardan biri de “Şehadetinin Sene-i Devriyesi Vesilesiyle Salih Mirzabeyoğlu ve BD-İBDA” başlığıyla Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nde yapıldı. Baran Dergisi, Akademya, Büyük Doğu Fikir Ocakları, Anadolu Akıncıları ve TYB’nin organize ettiği panelin açılış konuşmasını yazarımız Mevlüt Koç yaptı. Tertiplenen organizasyonların haberiyle birlikte Mevlüt Koç’un “İnsan, Bütünün Düzeni İçin Çaba Sarf Etmeli!” başlıklı mevzu bahis konuşmasının tam metnini dergimiz sayfalarında bulabileceksiniz.

 

Bahattin Yeşiloğlu, “Ya Olacağız, Ya Öleceğiz” başlıklı yazısında kapak mevzumuzda ele aldığımız, Türkiye özelinde İslâm âlemine yönelik olarak icra edilen plândan bahsediyor.

 

Muzaffer Ayvalıoğlu, “Batı’nın Pilot Bölgesi: Marvel” başlıklı yazısında sinema üzerinden yapılan manipülasyonu tenkit ediyor. Alâka ile okuyacağınızı düşünüyoruz.

 

Hatice Meryem Gezmen, devlet adamlığıyla öne çıkan ve peygamberimizin vefatının ardından 133 hadis rivayet eden sahabi “Hazreti Mugîre bin Şûbe”den bahsediyor.

 

Bu ay, Dâru’l İlim ve İlimevleri Kurucusu Muhammed Yazıcı ile bir röportaj yaptık. Modern ve post-modern sürecin ele alındığı, son zamanların tartışılan meselesi “deizm”in enine boyuna konuşulduğu bu röportajda Yazıcı, “Modernizm Dünyayı Hiç Olmadığı Kadar Kirletti diyor. Alâka ile okuyacağınızı düşünüyoruz.

 

Genç yazarlarımızdan İbrahim Türkan, “Babaannemin Kelimeleri” başlıklı yazısında Anadolu’da kullanılan bazı kelimelerden bahsederken bir modernizm ve eğitim sistemi eleştirisi de yapıyor.

 

Ömer Emre Akcebe, Araştırmacı-Yazar Abdullah Kiracı’nın “Geçmişten Geleceğe Vakıf Tasavvuru” isimli kitabı üzerine bir yazı kaleme aldı.

 

Zeynel Abidin Danalıoğlu’nun şehir hayatını ve özden kopuşu tenkit ettiği hikâyesinin başlığı “Uyku”...

 

Zeynep Salgın’ın, Einstein’ın biyografisini kaleme aldığı yazısının başlığı ise “Matematik Dili Konuşan Deli”...

 

Dergimizin Haziran 2019 sayısının muhtevası böyle...

 

Tüm Müslümanların mübarek Kadir Gecesi’ni ve Ramazan Bayramını tebrik ediyor, bu gün ve gecelerin insanca yaşayacağımız bir düzenin inşaına vesile olmasını temenni ediyoruz.

 

Gelecek sayımızda görüşmek dileğiyle...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aylık, Dergisi, 177., (Haziran, , 2019), Sayısı, Çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı