Haber Detayı
01 Ocak 2019 - Salı 01:13
 
Aylık Dergisi 172. (Ocak 2019) Sayısı Çıktı
Batı, Tanrıyı kendi yarattığı âlemde yok saydıktan sonra ilahî ve mücerret olan her şeyi nefsanî ve müşahhas olanla ikame etmeye çalıştı. Tanrı’dan boşalan yere devlet, malî güçler ve sivil toplum yerleştirildi. Dergimizde bu meseleyi ele aldık.
Aylık Arşiv Haberi
Aylık Dergisi 172. (Ocak 2019) Sayısı Çıktı

Selâm ile...

Batı medeniyeti nazarında diğer toplumlar, kendilerine tâbi olması ve yönetilmesi gereken insanlardan oluşuyordu. Batı, Tanrıyı kendi yarattığı âlemde yok saydıktan sonra ilahî ve mücerret olan her şeyi nefsanî ve müşahhas olanla ikame etmeye çalıştı. Tanrı’dan boşalan yere devlet, malî güçler ve sivil toplum yerleştirildi. İnsan, Tanrı rolüne soyunan kötü taklitçilere baka baka gerçek yaratıcısını unuttu. Nasıl ki yanlış antibiyotik, mikropların bağışıklık kazanmasını ve güçlenmesini sağlayarak gerekli hücrelerin yerine mikropların yerleşmesine sebep oluyorsa, insan da kötüyü o kadar çok teksir etti ki tabiî orijinal, gerçek olan da yalana dönüştü. Güvensizlik, haset, kin, değişmeyen bir çevre, rutine bağlı bir hayat, bilgisayar ekranına bağımlı olmanın getirdiği yalnızlık da modern bireyi giderek fosilleşen bir nefs heykeline, “zeki” bir ucubeye dönüştürdü.

 

Bu süreçte insan hakları, özgürlük, eşitlik gibi mefhumlarla bu nefsanîlik gizlenmeye çalışılsa da toplumlar uzun zaman uyulması gereken metodlara, takip edilmesi gereken yollara sevk edildiği bir zorbalığın altında yaşadı; fakat bu maskeler ilk fırtınada düştü.

 

Kapağımızda dünyanın içinde bulunduğu bu durumu mevzu edinerek Salvador Dali’nin “Savaşın Yüzü” isimli çalışmasıyla birlikte “Güç Bünyeden Mikroba Geçince” diyoruz. Kapak mevzumuzu “Modern Devlet Artık Daha Saldırgan” başlıklı yazısında işleyen Mevlüt Koç, “yeni sistemin yeni yapılarının devşireceği, kendi ürettikleriyle harekete geçirilebilen ve alıcısını bekleyen insan modeli yetişmiştir. Hatırasız, hafızasız, köksüz bu insan modelini harekete geçiren yegâne şey maddedir. Bağlandığı şeyin hakikatle bir bağının olup olmamasının hiç bir değeri yoktur.” diyor.

 

Muhammed Yılmaz, Jean Baudrillard’ın “Tüketim Toplumu Üzerine” bir yazı kaleme aldı, yazısında Baudrillard’a atıfla “Şeytanla anlaşan modern toplumun fertleri artık gerçekleri göremez vaziyettedir.” diyor.

 

Hanife Kındır, “Guy Debord ve Gösteri Toplumu Üzerine” başlıklı yazısında Fransız Marksist filozof Guy Ernest Debord’un hayatını anlatırken filozofun kapitalist sistemi tenkid ettiği “Gösteri Toplumu” eserinden bahsediyor.

 

Şule Parmak, “Oryantalizmin Dünyasından Sünnete Bakış” başlıklı yazısında “Yabancı zihinlerin dünyasından, sahih anlayış üzerine bina edilmiş dünyamızı korumak, tahkim etmek ve bundan gayrısına karşı dikkat etmek zorunlu bir tavır olmalıdır.” ihtarında bulunuyor.

 

Prof. Abdulahad Dâvud’un Nusret Çam tarafından tercüme edilen “Tevrat ve İncil’e Göre Hz. Muhammed (s.a.v.)” isimli eserinden “Mispa Kelimesindeki Esrar” başlıklı bölümü sizler için iktibas ediyor, alâka ile okuyacağınızı düşünüyoruz.

 

Bu ay, şair ve yazar Ahmet Efe ile bir söyleşi yaptık. Söyleşide babası Mustafa Efe’nin Fetavay-ı Hindiyye eserini tercüme ettiği dönem, çocuk edebiyatı çalışmaları, şiir, resim ve minyatür üzerine konuştuk.

 

Star Gazetesi’nin 2014 yılından beri her sene düzenlediği Necip Fazıl Ödülleri’nin 2018 programı vesilesiyle Yakup Köse’nin Baran Dergisi Yayın Kurulu Üyesi Kâzım Albayrak ile yaptığı ve Star Gazetesi’nin 23 Aralık 2018 tarihli Pazar ekinde yayınlanan söyleşiyi sizler için iktibas ediyoruz.

 

İbrahim Türkan, dergimizdeki ilk yazısı olan “Baskın” başlıklı hikâyesinde üç arkadaşın başına gelen esrarengiz bir hadiseyi anlatıyor. Bu vesileyle kendisine aramıza hoşgeldin diyor, yazılarının sürekli olmasını temenni ediyoruz.

 

Zeynel Abidin Danalıoğlu, “Hayata Karşı” başlıklı hikâyesinin ilk bölümünü okurun zihninde soru işaretleri bırakarak sonlandırıyor.

 

Ercan Çifci’nin “Çile Şiirinde Büyük Doğu(m)” başlıklı tahlili ikinci bölümüyle devam ediyor.

 

Gelecek sayımızda görüşmek dileğiyle...

 

Allah’a emanet olun...

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aylık Dergisi, idrak sorunu, anlayış, kültür dergisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı