Haber Detayı
29 Kasım 2017 - Çarşamba 14:03
 
Aylık Dergisi 159. (Aralık 2017) Sayı Çıktı
İslâm’a karşı mevzilenmiş şer güçlerin politikalarından en çok Türkiye etkileniyor; bu keyfîlikten doğan politikaların tesirlerine maruz kalıyor. Dünyanın topyekûn çöküşünü hızlandıran bu krizden kurtulabilmesi için doğacak ihtilâl-inkılâb yakındır. 159. sayımızı bu çerçevede hazırladık ve “Kutuplaşma Arttıkça Keyfîlikler de Artıyor – Tam Yeteneklerimizi Sergileyecektik Demokrasi Oyununda Kurallar Değişti” manşetini attık.
Aylık Arşiv Haberi
Aylık Dergisi 159. (Aralık 2017) Sayı Çıktı

Tarihin gördüğü en büyük medeniyet olduğu iddiasına mukabil insanlığın esas meselelerine dair çözüm önerileri ortaya koyamayan Batı, madde üzerinde kurduğu tahakkümle oluşturduğu siyasî, iktisadî ve kültürel hegemonyayı yavaş yavaş kaybediyor. Batı medeniyetinin bu hâkimiyeti tesisi edebilmesindeki belirleyici amillerden biri yağmalama insiyakı olmuştur. Zira belli kalıplar içerisine hapsolmayan, esnek bir yapıya sahip olan ve şartlara göre bukalemunvarî değişimler gösterebilen Batı, kendi dışındaki medeniyetlerin kazanımlarını yağmalayıp kendi bünyesine tahvil etmek suretiyle kurduğu hâkimiyeti kaybederken nihaî bir dönüşüm krizi yaşadığını da biliyor.

İçinde bulunduğu krizi aşmak için, kendisi batarken dünyanın geri kalanını da yanına çeken ve bu suretle hâkimiyetini muhafaza etmek isteyen Batı, yaşadığı nihaî dönüşüm krizinde, kendi koymuş olduğu kurallara riayet etmekten de vazgeçiyor. Bunun yerine, merkeze aldığını iddia ettiği; fakat esasında menfaatlerini azamiye çıkarmak için paravan olarak kullandığı insan hakları, adalet gibi mefhumların da ruhuna alenî olarak aykırı davranıp, katı kurallar ihdas etmeye başlıyor.

Milletler ve devletlerarası platformda da, bunun aksülameli olarak kutuplaşma her geçen gün artıyor, beklenen hesaplaşma yaklaşıyor. Batı’nın, nihaî dönüşüm krizinden çıkmak adına sergilediği tutum bir takım keyfî uygulamaları da beraberinde getiriyor. Sözde “demokrasi havariliği” yaparak ve dünyanın dört bir yanında demokratik rejimler kurarak ebedî barışı temin iddiasıyla hâkimiyetini dâim kılacağını sanan Batı, kendi koyduğu kuralların aksine keyfî uygulamalara başvuruyor. Yaşanan güç kaybına mukabil hâkimiyeti kaybetmediğini göstermek için “güçlü olan benim, istediğimi yaparım” gibi kaide tanımaz bir anlayışla hareket ediyor.

İslâm’a karşı mevzilenmiş şer güçlerin politikalarından en çok Türkiye etkileniyor; bu keyfîlikten doğan politikaların tesirlerine maruz kalıyor. Dünyanın topyekûn çöküşünü hızlandıran bu krizden kurtulabilmesi için doğacak ihtilâl-inkılâb yakındır.

Kapağımızı bu çerçevede yaptık ve “Kutuplaşma Arttıkça Keyfîlikler de Artıyor – Tam Yeteneklerimizi Sergileyecektik Demokrasi Oyununda Kurallar Değişti” manşetini attık. Kapak mevzumuzla alâkalı olarak Mevlüt Koç’un “Kategorilerin Keyfîliği” başlıklı yazısını dergimiz sayfalarında bulabileceksiniz.

Ali Acar, dünya görüşü olma iddiasındaki her fikrin el atması gereken önemli meselelerden “İktisat-Ekonomi” üzerine bir yazı kaleme aldı.

Cumali Dalkılıç, “Anadolu’nun Merkezî Oluşu Üzerine Düşünceler” başlıklı yazısında Anadolu’nun hususiyetinden bahsediyor.

Ali Haşimî, “Çağın Sanatçı Hastalığı: Kibir Enfeksiyonuna Bağlı Sanat Eseri Ölümleri” başlıklı yazısında “sanatçı kimdir?” sualine cevap arıyor.

Şule Parmak, “İlahiyat Fakültelerimiz Oryantalizm Kuşatmasında” başlıklı yazısında ilahiyat fakültelerinin içinde bulunduğu vaziyetten bahsediyor.

Arif Erdem Aktaş, “Kenan Ağabeyin Dertleri” başlıklı hikâyesiyle dergimizde.

Hanife Kındır, “Engelli Kavramı Üzerine” değerlendirmesiyle bu sayıda.

Bu sayımızda Dr. Murat Dağıtmaç ile dijital teknoloji ve sosyal medya üzerine bir röportaj yaptık. Alâka duyacağınızı düşünüyoruz.

Emrecan Çetin’in son dönemlerde yaygınlaşan “youtuber”lık üzerine kaleme aldığı yazısının başlığı “Nasıl ‘Youtuber’ Olunur?”

Z. Abidin Danalıoğlu, “Amerika’nın başını çektiği Batı için büyük bir ‘Bozgun Havası’ bestelenmeli” diyor.

Zeynep Nurseli Güleç’in bu ayki yazısının başlığı “İdeolojiler Penceresinden Kadın”...

Ercan Çifci, “Dünya Klasikleri Kimin Klasikleri?” sorusuyla edebiyat dünyasını inceliyor.

Dergimizde ayrıca sizler için derleyip yorumladığımız, ayın haberlerini de bulabileceksiniz.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aylık, Dergisi, 159., (Aralık, 2017), Sayı, Çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı